A to je nějaké plemeno, jó?


Ano, je. Asi to znají všichni majitelé strakatých příšer. Strakáči působí dojmem vořecha z Horní Dolní. A tak při zájmu cizích lidí vždy dojde k trapné konverzaci:

"To je ale krásný voříšek!"
"Ona je čistokrevná..." nesměle a tlumeně.
"To určitě. A co teda je?"
"Český strakatý pes, prostě strakáč..."
"Aha, to jsem nevěděl, že existuje..."

A teď už víte. Horákův laboratorní se mu taky dřív říkalo. Už jen to naznačuje jeho poměrně pohnutou historii.

Vlastně, to že je to vořech, není tak daleko od pravdy. Vše začalo vlkošedou fenou Rigou a tříbarevným psem Míšou - oba bůhví odkud. Pan Horák pak ještě přidal německého krátkosrstého ohaře. Odtud je hnědá varianta plemene.To byla 50. a 60. léta, kdy tohle plemeno bylo výhradně majetkem Československé akademie věd. Už jen tento fakt napovídá, že ho asi neměli pro potěchu svých dětí. Jelikož se jednalo o ústav genetiky, primárně bylo vyšlechtěno za účelem studia epilepsie a sledování chybění zubů. 

Mimochodem na něm byla také provedena první transplantace ledviny v tehdejším Československu.Různé zdroje uvádějí, že výskyt epilepsie a chudozubost přetrvala v genech plemena až do dnešní doby.

Existují 2 varianty zbarvení - černožlutobílá (náš případ celého vrhu) a hnědožlutobílá. Dále jsou možné varianty krátkosrsté a dlouhosrsté. Juno je označována za krátkosrstou, ale nevím... Je tak něco mezi. Prckové budou na 90 % krátkosrstíNejedná se o početné plemeno, i když jeho sláva je na vzestupu. Když tvoříte psa pro výzkumné účely, tak potřebujete, aby byl - přátelský, ideálně ne moc dominantní, tvárný, neagresivní a měl silné pouto ke smečce (i té lidské). 

A věřte mi, že všichni oceníte samočistící srst! Nevím co to znamená, ale je to bomba!

Dokonce se někde uvádí, že by toto plemeno mělo mít snížený práh bolestivosti. Nikdy nezapomenu na reakci jednoho našeho kamaráda, když jsme si přivedli Juno domů. 

"Kluci, máte doma potomka českých hrdinů!"A víte co...máme!

Zdroje: Wikipedia, KCHMPP, Spolek Strakáčů

P.S: Pokud budete mluvit s cizincem, prosím, používejte anglický překlad Bohemian Spotted Dog.